Dva tinejdžera priznala su kako su napala i ugrozila sigurnost više sustava raznih organizacija kao dio skupine LulzSec. Prema novinskim izvješćima o krivnji skupine Lulzsec, devetnaestogodišnji Ryan Cleary i osamnaestogodišnji Jake Davis na sudu Velike Britanije priznali su krivnju za napad na web stranice Središnje obavještajne agencije SAD-a (CIA), Pentagona i Agencije organiziranog teškog kriminala (eng. Serious Organised Crime Agency). Ova dvojica tinejdžera također su priznala kako su napadali i druge organizacije uključujući sigurnosne tvrtke HBGary, HB Gary Federal i InfraGuard, kao i tvrtke News International, Sony, Nintendo, Arizona State Police i 20th Century Fox kako bi pokrenuli distribuirani napad uskraćivanjem usluge (eng. Distributed Denial-of-Service). Dvojac je rekao kako je napao web stranice Westboro Baptist Church, Bethesda, Eve Online i PBS Inc. Ryan Cleary priznao je četiri zasebne optužbe uključujući napade na računala američkog ratnog zrakoplovstva u Pentagonu. Jake Davis i Ryan Cleary negirali su optužbe kako su postavili nelegalno dobivene povjerljive podatke na web stranice LulzSec.com, Pirate Bay i PasteBin. Sva kaznena djela su se dogodila između veljače i rujna 2011. godine. Više informacija moguće je pogledati na stranicama portala DarkReading.

Finska zajednica za tinejdžere na Internetu Habbo Hotel isključila je chat funkcije nakon izvješća o pornografskom sadržaju. Ovu zajednicu, koja ima više od 15 milijuna korisnika u više od 100 zemalja, istražila je britanska televizijska postaja Channel 4 News te su pronašli eksplicitni sadržaj koji se konstantno pojavljuje. Udruga posvećena sprječavanju nasilja nad djecom iz Velike Britanije NSPCC (eng. National Society for the Prevention of Cruelty to Children) prozvala je vladu i industriju kako trebaju učiniti više za zaštitu djece na Internetu od uznemiravanja. Jedan od načina na koji se može smanjiti ranjivost djece na Internetu je instalacija programa koji može spriječiti pristup neprovjerenim web stranicama. Tvrtka AVG Technologies nedavno je nadogradila svoj proizvod AVG Family Safety koji omogućava roditeljima upravljane mogućnostima za filtriranje i blokiranje web stranica na osobnim računalima i mobilnim uređajima. Dodali su proizvod AVG Family Safety na platformu Windows Phone te su ga nadogradili za platformu iOS. Ovaj programski proizvod nudi besplatan i siguran web preglednik kako bi pomogao u zaštiti djece od neprikladnih web stranica. Više informacija moguće je pročitati na stranicama portala Infosecurity.

Socijalna mreža Facebook istražuje razne načine kako bi im djeca mlađa od 13 godina mogla sigurnije pristupiti. Brojna istraživanja su pokazala kako djeca mlađa od 13 godina već imaju svoje korisničke račune na ovoj socijalnoj mreži iako prema trenutnim pravilima mreže ne bi smjeli. Oni jednostavno prilikom prijave upišu kako su stariji od 13 godina te nakon toga mogu slobodno koristiti sve mogućnosti na mreži. Mnoga djeca to rade bez znanja svojih roditelja dok nekima roditelji pomažu pri procesu prijave. Razne organizacije koje koriste socijalnu mrežu Facebook za marketing, korisničku podršku i druge poslovne usluge dolaskom djece mlađe od 13 godina dobili bi novu vrstu korisnika. Ovo bi također značilo i novu zabrinutost za sigurnost i privatnost. Socijalna mreža Facebook navodno radi na tehnologiji koja bi je učinila sigurnijom za djecu, uključujući i mogućnost koja će povezati korisničke račune roditelja s dječjima. Pokazalo se kako jako puno djece koristi socijalnu mrežu i može se očekivati samo porast tog broja pa je bolje učiniti mrežu sigurnijom za njih dodatnim pravilima i sigurnosnim tehnologijama. Za više detalja moguće je pogledati izvornu vijest na stranicama portala InformationWeek.

U trenutku kada dolazi do otkrivanja lozinki u mnogim tvrtkama, socijalna mreža Facebook želi educirati svoje korisnike kako bi im korisnički računi bili sigurniji te od korisnika traži brojeve mobitela. Socijalna mreža počela je dodavati poruku na korisničkim računima u kojoj kaže „Ostanite u kontroli svog računa tako da slijedite ove jednostavne sigurnosne savjete“. U toj poruci nalazi se poveznica na sigurnosnu stranicu socijalne mreže Facebook, gdje je korisnicima pokazano kako prepoznati prijevare te kako izabrati jedinstvenu lozinku. Nakon toga ih se traži broj mobitela na koji će im biti poslana zamjenska lozinka. Kada socijalna mreža Facebook dobije od korisnika broj mobitela, oni odmah mogu izbrisati lozinke te poslati korisnicima nove u tekstualnoj poruci te na taj način izbjeći kašnjenje koje se događa prilikom slanja upozorenja korisnicima putem elektroničke pošte. Očekuje se kako će svi korisnici dobiti ovakvu poruku tijekom sljedećih nekoliko dana. Socijalna mreža Facebook planirala je ovo i prije nedavnih objava lozinki na socijalnoj mreži LinkedIn i eHarmony. Izvorna vijest nalazi se na stranicama portala CNET News.

Novi operacijski sustav tvrtke Microsoft, Windows 8, uključivat će napredne alate koji olakšavaju roditeljima nadgledanje aktivnosti njihove djece na Internetu bez da trebaju biti fizički prisutni. Svojstva komponenata obiteljske sigurnosti (eng. family safety) uključuju tjedno slanje izvještaja o korištenju računala putem poruka elektroničke pošte, alate koji omogućavaju blokiranje određenih stranica i aplikacija, postavljanje vremenskog ograničenja i pregled svih kupnji s Windowsovog dućana (eng. Windows store). Tvrtka Microsoft također preporučuje da se obiteljsko računalo postavlja u dnevnoj sobi unatoč novim alatima, dok na prijenosna računala koje neko kućanstvo ima treba postaviti administratorske račune za roditelje i individualne račune s manjim ovlastima za djecu. Ukoliko se pri izradi individualnih računa odabere mogućnost obiteljske sigurnosti, svi alati koji dolaze s novim operacijskim sustavom za tu svrhu se automatski aktiviraju. Sustav Windows 8 bit će dostupan krajem ove godine u dvije inačice, za stolna i tablet računala. Originalna vijest dostupna je na stranicama portala Informationweek.

Idi na vrh